Опасни ли са наистина или просто изглеждат гадно?
Замърсяванията от гълъби не са просто грозна гледка, която разваля фасадите и тротоарите. Истината е, че тези птици носят със себе си куп проблеми – от здравословни рискове до разрушаване на сгради. Ако си мислиш, че можеш просто да ги игнорираш, по-добре помисли пак, защото това е бомба със закъснител!
Защо да не игнорираме замърсяванията от гълъби?
Някои хора смятат, че малко гълъбови изпражнения не са голям проблем. Е, време е да разбиеш тази илюзия! Гълъбите не само мърсят, а и разпространяват болести, които могат сериозно да ти разбъркат живота. Освен това, киселинността в изпражненията им разяжда повърхности, което значи, че можеш да се сбогуваш с хубавия вид на сградата си.
Какви проблеми създават замърсяванията от гълъби?
- Разпространение на болести. Тези птици не са просто „символ на мира“, а истински преносители на зарази. Гълъбовите изпражнения съдържат бактерии, гъбички и паразити, които могат да доведат до сериозни инфекции като хистоплазмоза и криптококоза. Ако живееш или работиш на място, където гълъбите редовно цапат, шансът да вдишаш заразени частици е огромен!
- Разяждане на фасади и покриви. Забрави за красивата фасада, ако позволиш на гълъбите да се настанят удобно върху нея. Киселинността в изпражненията им буквално разгражда бетон, камък, дърво и метал. Ако се остави без внимание, това може да доведе до сериозни повреди, които после ще излязат доста солено за ремонт.
- Запушване на улуци и водостоци. Гълъбите не само оставят мръсотия, но и си правят гнезда на най-неподходящите места. Улуците и водостоците са сред любимите им точки за „дом“. Това води до задържане на вода, която с времето може да причини течове и увреждане на конструкцията.
- Привличане на други вредители. Ако не ти стигат гълъбите, радвай се, че заедно с тях ще дойдат и други „приятели“ – плъхове, хлебарки и различни паразити. Разложените гълъбови изпражнения са рай за насекоми и гризачи, които после ще започнат да се разхождат и в твоя дом.
Как да се справиш със замърсяванията от гълъби?
- Редовно чистене и дезинфекция. Колкото по-рядко почистваш, толкова по-голям става проблемът. Изпражненията засъхват, прахът от тях се разнася във въздуха и в крайна сметка започваш да го вдишваш. Най-добре е да се свържеш с професионална фирма за почистване, защото тези фирми се справят с всякакви бъркотии, че дори и с почистване след смърт!
- Монтиране на защитни средства. Никой не иска гълъби по первазите и покривите си, нали? Мрежи, шипове или специални ултразвукови устройства могат да ги държат далеч от сградите. Така няма да се налага да чистиш постоянно след тях.
- Избягване на храненето им. Колкото и да ти е мило да хвърлиш трохи на гълъбите, по-добре спри! Те запомнят местата, където получават храна, и ще се връщат отново и отново. А с тях идва и мръсотията.
- Почистване на силно замърсени места. Ако вече си допуснал нещата да излязат извън контрол, сериозно обмисли почистване на силно замърсен апартамент или офис, където гълъбите са оставили своя отпечатък. Колкото по-скоро се разкарат тези гадости, толкова по-добре!
- Редовна поддръжка на сгради и покриви. Напуканите фасади, счупените керемиди и откритите улуци са покана за гълъбите да се нанесат. Ако поддържаш мястото си в добър вид, шансът да привлечеш тези неканени гости намалява значително.
Най-често задаваните въпроси
Могат ли гълъбите наистина да разболеят човек?
Абсолютно! Техните изпражнения съдържат бактерии и гъбички, които могат да причинят респираторни проблеми, алергии и дори сериозни инфекции като хистоплазмоза и пситакоза.
Как да предотвратя гълъбите да се събират на балкона ми?
Можеш да сложиш шипове, мрежи или специални ултразвукови устройства. Важно е и да не оставяш храна, защото това ги привлича най-много.
Колко често трябва да се чистят изпражненията от гълъби?
Зависи от мястото, но ако имаш редовно гълъби наоколо, най-добре е да чистиш всяка седмица. Ако ситуацията е сериозна, се препоръчва професионално почистване след гълъби за дезинфекция.
Какво да направя, ако гълъбите вече са се настанили на покрива?
Монтирай защитни системи като шипове или мрежи, почисти старите гнезда и се увери, че няма достъпни отвори, през които могат да влизат.
Мога ли сам да почистя изпражненията от гълъби или е опасно?
Ако става въпрос за малко количество, може, но винаги използвай ръкавици и маска. Ако мръсотията е много или е на трудно достъпни места, най-добре е да потърсиш помощ от специалисти по почистване на силно замърсено жилище.
