Какво включва този тип почистване и защо е важно?
Когато някой си отиде от този свят, особено ако е било сам или е останал незабелязан дълго време, нещата стават сложни. Какво представляват услугите за почистване след покойник? Това не е просто едно стандартно чистене, а сериозна работа, която изисква специално оборудване, защитни средства и здрави нерви. Говорим за дезинфекция, отстраняване на биологични следи, премахване на миризми и пълно обезопасяване на жилището.
Почистване след смърт – кога е задължително и какво трябва да се направи?
Когато някой почине у дома, особено ако е останал дълго време незабелязан, мястото се превръща в биологична опасност. Разлагащото се тяло оставя следи, които не могат да бъдат почистени с обикновени препарати. Освен това се появяват неприятни миризми, които проникват в стените, мебелите и дори подовите настилки. В тези случаи почистване след смърт не е просто препоръчително, а абсолютно задължително.
- Пълно обеззаразяване. Следи от телесни течности, кръв и тъкани могат да съдържат опасни бактерии и вируси. Само професионални препарати и методи могат да гарантират, че всичко е напълно безопасно.
- Премахване на неприятни миризми. Разлагането води до отделяне на газове, които проникват навсякъде. Обикновените ароматизатори няма да свършат работа – нужни са специални озонови машини и химически неутрализатори.
- Извозване на заразени мебели и вещи. Ако разлагането е продължило дълго, матраци, килими и дори подови настилки трябва да бъдат изхвърлени. В някои случаи е необходимо извозване на стари мебели и отпадъци, за да се освободи мястото от негодни за ползване предмети.
- Дезинфекция на въздуха и повърхностите. Ползват се специални машини, които унищожават всякакви патогени, останали след разлагащия се организъм.
Как се справят професионалистите с тежки случаи на замърсяване?
В някои случаи не говорим просто за обикновена смърт, а за почистване на силно замърсен апартамент, където човекът е живял в ужасяващи условия – с боклуци, нечистотии и плесен. Това изисква още повече усилия, защото след премахването на телесните следи често се откриват мръсотии, гризачи и насекоми, които правят мястото още по-опасно.
- Специално оборудване. Не се ползват просто ръкавици и маски, а цели защитни костюми, за да се предотврати заразяване.
- Извозване на стари мебели. В много случаи старите вещи са негодни за ползване и задължително се налага извозване на стари мебели, включително и дограма, за да се освободи жилището.
- Дълбоко почистване и дезинфекция. След като всичко ненужно е премахнато, започва сериозно дезинфекциране на стените, подовете и дори въздуха.
Най-често задаваните въпроси
Каква е цената на почистването след смърт?
Всичко зависи от това колко време е стояло тялото, какви са щетите и колко заразени са мебелите и повърхностите. Ако има нужда от изхвърляне на вещи, цената ще е по-висока.
Колко време отнема цялото почистване?
В някои случаи няколко часа са достатъчни, но ако е необходимо пълно обеззаразяване и изхвърляне на мебели, процесът може да отнеме ден или повече.
Миризмите ще се махнат ли напълно?
При правилна обработка с озонови машини и дезинфектанти, миризмите могат да изчезнат напълно. Ако обаче са проникнали в стените и подовете, може да е нужно допълнително третиране.
Какво се случва с мебелите и вещите на покойника?
Ако са заразени, те се извозват и унищожават. Ако са запазени, могат да бъдат почистени и дезинфекцирани, но всичко зависи от степента на замърсяване.
Има ли гаранция, че след почистването няма да останат бактерии и вируси?
Когато се ползват професионални методи и препарати, се гарантира пълна дезинфекция. Никой обаче не може да даде 100% гаранция, ако не се спазват всички необходими мерки.
