Не ти се занимава с болтове и отвертки? Виж кой може да свърши работата!
Кой ще сглоби новите мебели професионално? Това е въпросът, който всеки си задава, след като доставят кашоните с части, схема с 1000 стъпки и торба с винтове. Тъкмо си мислиш, че всичко е лесно, докато не се окаже, че едната дъска е наопаки, а другата изобщо не пасва. И сега какво? Да търсиш някой, който да ти спести главоболието, защото иначе ще стоиш със счупени нерви и недовършена работа.
Как да намериш човек за сглобяване на мебели без да се минеш?
Важното е да попаднеш на някой, който не само че знае какво прави, но и няма да ти съсипе мебелите още преди да ги ползваш. Знаеш ги „майсторите“ – идват, гледат, цъкат с език и ти искат сума, която е почти колкото самите мебели. А после като ги оставиш, виждаш, че гардеробът се клати, масата е крива, а леглото скърца като стогодишна врата.
Как да избегнеш проблемите със сглобяването?
- Не оставяй сглобяването на случаен човек. Хората с „аз мога всичко“ отношение често правят повече бели, отколкото да помагат. Ако не искаш да се озовеш с мебели, които изглеждат като пъзел, сложен от дете, по-добре потърси някой с опит.
- Гледай отзиви и препоръки. Не вярвай на всеки, който твърди, че е експерт. Чети коментари, питай познати и проверявай дали наистина знае какво прави, преди да му повериш новите си мебели.
- Питай предварително за цената. Няма нищо по-дразнещо от това някой да ти сглоби шкафа, а накрая да ти каже сума, която не си очаквал. Договаряй се още в началото, за да не те изненадат. Обясни целия казус, особено ако става дума за специални случаи, като например обгорели мебели след пожар.
- Не вярвай на „ще стане за 5 минути“. Ако някой ти каже, че ще сглоби цяла спалня за 15 минути, вероятно ще ти останат части, които „не били нужни“. По-добре да отнеме повече време, но да е направено както трябва.
- Ако имаш много мебели за сглобяване, комбинирай услугите. Някои хора предлагат не само сглобяване, но и извозване на стари мебели и почистване на дворове, апартаменти и къщи, ако ти трябва по-голямо разчистване.
Да го направиш сам или да търсиш помощ?
Ако имаш нерви, инструменти и време, можеш да пробваш сам. Но ако не искаш главоболия, по-добре плати на някой, който знае какво прави. В крайна сметка, какво е по-добре – да си спестиш пари, но да се бориш три дни с упътването, или да дадеш малко пари, но да имаш стабилни и сглобени мебели?
Най-честите въпроси и отговори
Колко струва сглобяването на мебели?
Зависи какво сглобяваш. Малки неща като столове и масички са по-евтини, но ако говорим за гардероби, спални или сложни секции, цената се качва. Важно е да се разбереш с човека предварително, за да не стане неприятна изненада.
Колко време отнема сглобяването?
Няма точен отговор. Един шкаф може да стане за половин час, а цяла спалня може да отнеме няколко часа. Ако някой ти обещае, че ще свърши „за секунди“, по-добре внимавай, защото бързата работа често значи недобре направена работа.
Трябва ли да подготвя нещо предварително?
Да, по-добре разчисти мястото, където ще се сглобяват мебелите, и се увери, че всички части са си на място. Ако се окаже, че нещо липсва или е счупено, ще си спестиш време и ядове.
Какво да направя, ако след време мебелите започнат да скърцат или се разхлабят?
Ако са сглобени добре, не би трябвало да имаш проблем. Но ако усетиш, че нещо се клати или не е стабилно, може да трябва да се затегнат винтовете или да се подсигурят допълнително някои части.
Мога ли да поискам и друга услуга заедно със сглобяването?
Разбира се! Много хора комбинират сглобяването с извозване на стари мебели, ако искат да се отърват от старите неща. Ако правиш цялостно обновяване, можеш да се възползваш от изпразване на апартаменти и къщи, за да разчистиш напълно и да започнеш на чисто.
