Защо всичко около биоотпадъците изглежда просто, ама хич не е?
Всеки си мисли, че щом е „био“, значи всичко е по-лесно. Ама реалността е друга. Предизвикателства пред събирането на биоотпадъци има с лопата да ги ринеш! Кофите са малко, мирише гадно, и хората все още не са свикнали да разделят правилно. Едни мятат домати със станиол, други забравят, че не всичко от кухнята става за био. А после всичко се бърка и няма никакъв смисъл от цялата система.
Реални трудности при предизвикателства пред събирането на биоотпадъци
Тук не говорим само за кофите и контейнерите. Има и куп други дразнещи неща, които правят задачата да изглежда като мисия невъзможна. От лоша миризма до пълна липса на информация – всичко това пречи.
- Неправилно сортиране от хората. Повечето просто не знаят какво се брои за био и какво не. Портокалови кори – да. Найлонови торбички – не. Ама айде обясни го това на всеки. После в кофите има и бананови кори, и кенчета от бира, и фасове… А после някой трябва да го сортира наново – супер гадно, честно!
- Миризми и насекоми. Никой не иска да държи кофата за био в кухнята, защото след два дни тя започва да смърди като компост в разпад. Мухи, червеи, дори понякога и плъхове, ако кофата стои отвън дълго време. А после някой се оплаква, че хората не ползват био контейнерите… Ами как, като никой не иска да се занимава с тази воня!
- Контейнери няма или са неподходящи. В някои квартали дори няма био контейнери. Или ако има – стоят празни, защото са сложени на най-неудобното място, дето никой не минава. Да не говорим, че повечето са без капаци или със счупени педали, и се отварят с ръце. Е, кой ще рискува да пипа нещо, дето тече и мирише?
Как да намалиш проблемите с предизвикателства пред събирането на биоотпадъци?
Ако не искаш да се отказваш още на първата седмица, ето няколко съвета как да се оправиш, без да ти се обърне стомахът. Да, не е като да си купиш моп и всичко да засияе, но с малко мисъл може да стане една идея по-лесно.
- Използвай биоразградими пликове. Така няма нужда да миеш кофата през ден. И миризмата е една идея по-малко зле. А и като хвърляш целия плик, няма да ръчкаш вътре да вадиш ръчно нещо.
- Не държи биоотпадъците повече от два дни. Събирай ги и директно ги изхвърляй. Не ги трупай в кофа в кухнята. Ако трябва, мини до контейнера по-често, ама не оставяй да ферментира. Това важи най-вече през лятото.
- Пусни си бележка на вратата – „Био в ляво, стъкло в дясно“. Звучи тъпо, ама действа. Така няма да се чудиш всеки път кое къде. А ако вкъщи всички гледат странно – още по-добре, поне ще питат и ще научат нещо.
- Ако няма контейнер за био – звънни в общината. Повечето хора си мислят, че няма смисъл. Ама когато няколко души поискат контейнер, шансът да го сложат наистина се вдига. Така че не се ядосвай, а им пиши.
- Никога не слагай мазни храни или супи в кофата. Това е грешка номер едно. Мазнината не става за био, а започне ли да се вмирисва – става като бомба. Само се разваля цялото съдържание в контейнера.
Ако си решил да го караш по-отговорно с разделното събиране, може да ти е от полза някой с опит. Понякога е добре да има фирма за извозване на боклук, която да се справи с по-сложните боклуци, особено ако имаш по-голямо количество био или и други отпадъци покрай ремонта. В някои случаи се налага и дезинфекция на апартамент, особено ако миризмата вече не се търпи.
Най-често задаваните въпроси
Може ли да се хвърлят кости и месо в био контейнерите?
Не, не трябва. Това не е компост, а био контейнер. Кости, месо и риба привличат животни и развалят съдържанието. Може да ти изглежда логично, ама не е.
Какво става, ако няма къде да изхвърля биоотпадъците?
Питай в общината. Ако никой не търси контейнер, никой няма и да го сложи. Колкото повече хора питат – толкова по-вероятно е нещо да се направи. Има смисъл, не се отказвай.
Може ли да слагам хартиени салфетки и картонени кутии в био кофата?
Зависи. Ако са без печат, без мазно и не са с фолио – може. Но ако са мазни, лъскави или са от пица с остатъци – не, по-добре ги остави за общия боклук.
Колко често трябва да се чисти кофата за био у дома?
Поне веднъж седмично. Дори с биоразградими торбички, все нещо ще протече, ще остане по дъното. Ако не го направиш – ще си докараш аромат, който не се маха лесно.
Къде е най-добре да държа кофата за био у дома?
Най-добре е на балкона, ако имаш. Ако не – дръж я в кофа с капак в кухнята, но гледай да е далеч от печката. И не я дръж пълна повече от ден-два.
